Чен Бао-хуа: відмінності між версіями

Матеріал з Кримології
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ua>TohaomgBot
м (Замінено закодовану відсотковим кодуванням частину URL-адреси на звичайні літери)
 
м (Імпортовано 1 версія)
 
(Немає відмінностей)

Поточна версія на 12:55, 14 листопада 2023

Шаблон:Музикант

Чен Бао-хуа (Шаблон:Zh; 2 травня 1937, Пекін14 лютого 2008, Бахчисарай) — український композитор і музичний педагог китайського походження. Заслужений діяч мистецтв України (2007). Почесний громадянин Бахчисарая (2005).

Біографія

Чен Бао-хуа народився 2 травня 1937 року в сім'ї хіміка в Пекіні, сучасній столиці Китайської Народної Республіки, на початку Другої японсько-китайської війни.

Музикою почав займатися з шестирічного віку в професора Перовського із Ленінграда — спочатку навчався гри на скрипці, потім композиторській майстерності. Навчання проходив у Пекінській консерваторії.

За часів першого Голови Центрального народного уряду, Мао Цзедуна, сім'ю Чена Бао-хуа оголосили «ворогами народу», а його, 21-річного парубка, відправили на шестирічне трудове перевиховання. Майбутньому композитору довелося нелегально перебратися через Благовєщенськ до Союзу Радянських Соціалістичних Республік та попросити політичного притулку[1][2][3].

У 1964 році розпочав трудову діяльність викладачем за класом скрипки та диригентом симфонічного оркестру дитячої музичної школи у Благовєщенську. Здобув фізико-математичну освіту. Працював у Владивостоці головним інженером конструкторського бюро. Там же познайомився зі своєю майбутньою дружиною, Аллою Геннадіївною Головльовою, студенткою музичного училища.

1966 року вступив до Новосибірської консерваторії на теоретико-композиторський факультет, яку закінчив з відзнакою в 1972 році (клас композиції професора Георгія Іванова, теорія — професора Юзефа Кона)[3].

Разом із дружиною поїхав до її батьків у Сімферополь, а потім у Бахчисарай. З 1972 по 1990 роки викладав композицію та сольфеджіо у Бахчисарайській дитячій музичній школі.

У 1976 році став членом Спілки композиторів СРСР[2][4][5].

Після реабілітації сім'ї композитора часто бував на батьківщині з лекціями та майстер-класами в консерваторіях Пекіна, Шанхая та Тяньцзіня. Завдяки Чену Бао-хуа понад 40 китайських студентів змогли навчатися в консерваторіях України[1].

Чен Бао-хуа помер 14 лютого 2008 року[3].

Сім'я

Творчість

Автор більш ніж 60 фортепіанних творів, творів для скрипки та інших інструментів, у тому числі восьми симфоній, п'яти симфонічних поем та восьми інструментальних концертів. Понад сто творів композитора видано в Києві та Москві, на Московському радіо створено фондові записи[6]. Писав музику для дитячої та юнацької аудиторії, часто звертався до пентатоніки. Теоретичні праці композитора присвячені семантиці музичної мови та мовної інтонації. Українська мовознавиця, Олександра Олійник, так схарактеризувала творчість Чена Бао-хуа[1]: Шаблон:Text Твори Чена Бао-хуа виконували: Національний академічний оркестр України, Симфонічний оркестр Національної філармонії України, Державний симфонічний оркестр, Симфонічний оркестр Кримської філармонії, Національний заслужений академічний оркестр України, Луганський симфонічний оркестр та Симфонічний оркестр Київського радіо і телебачення[2].

Громадська діяльність

Нагороди та звання

Пам'ять

  • Другий музичний фестиваль «Дні музики композиторів Криму» (Керч, 23-26 квітня 2008 року) був присвячений пам'яті Чена Бао-хуа[11];
  • Меморіальна дошка на будівлі Бахчисарайської дитячої музичної школи[12];
  • З 2014 року на базі Бахчисарайської дитячої музичної школи проводиться Республіканський конкурс молодих виконавців-піаністів пам'яті Чена Бао-хуа[4];

Примітки

Посилання

  • Посилання доступне в режимі редагування
  1. 1,0 1,1 1,2 Шаблон:Цитата:Новини
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Посилання доступне в режимі редагування
  4. 4,0 4,1 4,2 Шаблон:Цитата:Новини
  5. Посилання доступне в режимі редагування
  6. Посилання доступне в режимі редагування
  7. Посилання доступне в режимі редагування
  8. Посилання доступне в режимі редагування
  9. Посилання доступне в режимі редагування
  10. Посилання доступне в режимі редагування