Іслям III Ґерай

Матеріал з Кримології
Версія від 16:42, 2 жовтня 2023, створена ua>Alice Redhotroof (стиль)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шаблон:Особа2 Ісля́м III, іноді Аслан-Гірей[1] (Шаблон:Lang-crh3; 16041654) — кримськотатарський державний, політичний і військовий діяч. Кримський хан (16441654) з династії Ґераїв. Син Селямета I Ґерая.

Біографія

При Джанібеку Ґераї під час походу на українські землі та Річ Посполиту влітку та восени 1629 року в результаті битви під Бурштином у жовтні потрапив у полон,[1] де провів 7 років і потім був звільнений, після чого оселився в Османській імперії. За часів правління Бахадира Ґерая мав титул калги, а з початком правління Мехмеда IV Ґерая знов вирушив до Османської імперії.

В 1644 році османський султан призначив Ісляма Ґерая ханом замість його молодшого брата Мехмеда IV Ґерая.

Безперечним успіхом правління Ісляма III була його здатність встановити мир з бейськими родами і забезпечити їх згоду між собою.

За Ісляма III Ґерая великого значення набули представники так звана служива знать, яка отримала привілеї не через своє знатне походження, а в нагороду за службу ханові. Разом з тим проявляв безсторонність і справедливість, якщо родова аристократія скаржилася на утискання з боку служивої знаті, і суворо карав винних. Скасував обтяжливий військовий податок, введений ще Бахадиром Ґераєм, чим здобув симпатії в народі. Власним коштом будував і оновлював громадські (фонтани, лазні) і фортечні споруди у Криму.

В 1648 році уклав воєнний союз з гетьманом України Богданом Хмельницьким, спрямований проти Речі Посполитої. Проте зацікавлений у тривалій війні і взаємному виснаженні України і Речі Посполитої, Іслям III неодноразово порушував союз. Боячись зміцнення України, Іслям III Ґерай в Зборівській битві 1649, Берестецькій битві 1651, Жванецькій облозі 1653 років зраджував Богдана Хмельницького. За Ісляма III кримські загони часто нападали на Україну, брали податок.

Помер в Бахчисараї. За українськими народними переказами, Ісляма III Ґерая отруїла невільниця-українка, яка помстилася за нищення України кримським військом. Похований в дюрбе на Ханському кладовищі в Бахчисарайському палаці.

У літературі

Іслам Гірей

У кінематографі

Примітки

Джерела та література

Література

  • Гайворонский А. Созвездие Гераев. — Симферополь, 2003.

Посилання

  • Іслам-Гірей III // Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 5. Біографічна частина: А-М / Відп. ред. М. М. Варварцев. — К.: Ін-т історії України НАН України, 2014. — с.180

Шаблон:Кримські хани

Шаблон:Хмельниччина

  1. 1,0 1,1 Рудницький С. Українські козаки // В. Щербак (упорядник, автор передмови). Коли земля стогнала.— К.: Наукова думка, 1995.— 432 с.— С. 259. ISBN 5-319-01072-9
  2. Посилання доступне в режимі редагування