Дівей-мурза

Матеріал з Кримології
Версія від 09:28, 9 травня 2023, створена ua>TumanBilyy
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шаблон:Вичитати Шаблон:Особа Дівей-мурза бей Мансурульской орди (1542–1572), великий кримськотатарський воєначальник і карачі-бек кримських мангитів, четвертий син мурзи Хасана і молодший брат мурзи Баки. Нащадок знаменитого правителя Золотої Орди Едигея, засновника Ногайської орди.

Біографія

Спочатку Дівей-мурза був соратником і помічником свого старшого брата, мурзи Баки-бея. У 1539–1540 роках брати здійснювали набіги на кримські улуси. В одній з битв Дівей-мурза був узятий в полон. Кримський хан Сахіб I Герай, який побоювався Баки-бея, вирішив виманити його з ногайських степів до Криму. Ак-Бібі-мурза і Дівей-мурза, молодші брати Баки-бея, були за наказом хана арештовано і поміщено в темницю, де провели майже рік. Незабаром кримський хан звільнив з ув'язнення Ак-Бібі-мурзу та Дівей-мурзу і відправив їх по черзі до Баки-бея, щоб вони вмовили його повернутися до Криму. Баки-бей, повіривши умовлянням своїх братів, приїхав до Криму, де був спочатку з почестями прийнятий ханом Сахіб Гераєм, а потім убитий.

Згідно Шаблон:S, наприкінці 1550-х — початку 1560-х років мангитский мурза Дівей з роду Мансур-Ули очолив ногайські племінні об'єднання на північних кордонах Кримського ханства. Дівей-мурза користувався значним впливом при дворі кримського хана Девлет Герая.

Дівей-мурза відомий своїми руйнівними набігами на південноруські прикордонні землі. У 1560 Дівей вторгся в Сіверську землю, де обложив місто Рильськ. Кримські татари і ногайці розорили і випалили посади, але саме місто взяти не змогли. Московський гарнізон відбив супротивника. У серпні того ж року трьохтисячне татарське військо під проводом Дівей-мурзи прорвалося на «Потегу» — через Потежскій ліс, що тягнувся між Тулою і Зарайському. Московські загони, які виступили в погоню за уходившим степ ворогом, наздогнали татар на р. Дон. Однак Дівей-мурза велів перебити «полон» і зміг відірватися від погоні.

Навесні 1563 кримський хан Девлет Герай призначив Дівей-мурзу Мангитскім карачі-беком, а за його сина Арсланов видав свою дочку.

У тому ж 1563 Дівей-мурза супроводжував кримського хана Девлет Герая та його синів у поході на південноруські землі. Татари і ногайці розорили деділовскі, пронскі і рязанські землі.

Навесні 1571 Дівей-мурза разом з ногайскими загонами брав участь в успішному поході кримського хана Девлет Герая на руські землі, в результаті якого була спалена Москва і захоплено величезну кількість полонених.

Влітку 1572 Дівей-мурза брав участь у великому поході кримського хана Девлет Герая на Московське царство. 30 липня в битві при Молодях видатний татарський воєначальник Дівей був узятий в полон московитами. Під час одного з боїв його полонив суздальський син боярський Іван Шибаєв син Алаликін. Кримський хан Девлет Герай наказав своїм воїнам взяти штурмом московську фортецю («гуляй-город») і відбити Дівей-мурзу. Однак московські воєводи відбили всі ворожі атаки. Кримський хан зазнав поразки і поспішно відступив на південь, зазнавши великих втрат. 9 серпня 1572 полонений Дівей-мурза був привезений в Новгород, і цар Іван Грозний вказав поставити його на подвір'ї на вулиці Рогатинців і віддав «на береженого» князю Борису Давидовичу Тулупової.

Кримський хан Девлет Герай, піклуючись про стабільність у своїй державі, вів безрезультатне листування з московським царем Іваном Васильовичем Грозним про звільнення Дівей-мурзи. У 1573 році кримський хан пропонував московському царю обміняти на Дівей-мурзу Василя Григоровича Брудного, але цар відкинув цю пропозицію, а згодом на неодноразові прохання татар про обмін Дівєєв відповідав, що той помер.

Дівей-мурза вже не повернувся в степові кочовища і помер в московському полоні.

Діти: Єсіней-мурза (пом. 1584), Арсланай-мурза (пом. 1595) і Касим-мурза.

Джерела