Медресе (Старий Крим)

Матеріал з Кримології
Версія від 15:48, 19 вересня 2023, створена ua>Mitte27
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Медресе хана Узбека — медресе, засноване 1333 р. у Старому Криму, розташоване неподалік Мечеті хана Узбека (1314 р.), проте, на жаль, до наших днів збереглися лише руїни будівлі.

Історія

У XIII—XIV століттях місто Солхат (нині — Старий Крим) було політичним, релігійним та культурним центром Криму, що був частиною Золотої Орди. Наприкінці ХІІІ століття у Золотій Орді почався процес ісламізації (становлення ісламу державною релігією). Одним з ханів, що активно займались цим, був хан Узбек.

У 1314 році хан Узбек наказав побудувати у місті Солхат мечеть, яку назвали в його честь. Пізніше, у 1333 році, до мечеті добудували медресе — мусульманське училище.

У медресе хана Узбека викладали, як і в інших мусульманських училищах, Коран. Крім того, вивчали арабську мову, філософію, астрономію, риторику, юриспруденцію, логіку та арифметику. Медресе вважалось таким, у якому навчали майбутніх священнослужителів та вчителів початкових класів[1].

Опис будівлі

Медресе мало квадратну форму, всередині було внутрішнє подвір'я, вхід до якого оздоблений різьбою. Територія подвір'я викладена кам'яними плитами. Навколо подвір'я знаходилися вузькі келії з невеликими вікнами, в яких жили учні медресе. Коридори закладу також вельми вузькі. Три великі квадратні приміщення були призначені для навчання.

На порталі медресе було знайдено напис арабською мовою. У ньому висловлюється подяка Богові, згадується ім'я хана Узбека, рік побудови та ім'я ймовірного автора та втілювача наказу хана Узбека Абдуль-Азіз бен Ібрагім Аль-Арбелі[1][2].

Сучасність

Медресе збереглося до нашого часу у формі руїн. Більшість інформації про нього можна дізнатися з написів добре збереженої мечеті хана Узбека. Медресе Солхата належить до пам'яток національного значення.

Див. також

Примітки

Джерела

  • Байцар Андрій. Географія Криму: навч.-метод. посібник / А. Л. Байцар. — Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2017. — 358 с.
  1. 1,0 1,1 Посилання доступне в режимі редагування
  2. Байцар Андрій. Географія Криму: навч.-метод. посібник / А. Л. Байцар. — Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2017. — с. 337.