Дачне (Феодосійський район)

Матеріал з Кримології
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шаблон:Село України


Да́чне (до 1945 року — Таракташ[1], крим. Taraq Taş) — село в Україні, у складі Феодосійського району Автономної Республіки Крим.

Історія

Село відоме з XIV століття. На території села знайдено скарб боспорських і давньоримських монет.[2]

Поруч з селом підноситься однойменна гора, яка за формою нагадує гребінь. «Taraq taş» з кримськотатарської і перекладається як кам'яний гребінь.

Станом на 1886 у селі Великий Таракташ, центрі Таракташської волості Феодосійського повіту Таврійської губернії мешкало 875 осіб, налічувалось 179 дворових господарств, існували мечеть та 2 лавки[3]. За 10 верст — мечеть. За 15 верст — православна церква, монастир. За 30 верст — мечеть.

У селі діє мечеть XVIII століття «Аджи-Бей Джамі», пам'ятник архітектури з 1992 року[4].

Шаблон:Перепис-1897[5].

Аж до депортації 1944 року у Таракташі мешкали виключно кримські татари. Історично село складалося з двох частин — верхнього та нижнього маале (кварталів). А розділяла їх однойменна річка Таракташ. У нижньому кварталі теж була мечеть, але сьогодні вона стоїть напівзруйнована.

Після депортації кримських татар був зруйнований і місцевий кримськотатарський цвинтар.

Населення

Мова

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 рокуШаблон:UKR-socialdata-mova-2001:

Мова Відсоток
російська 67,32 %
кримськотатарська 24,86 %
українська 5,54 %
інші/не визначилися 2,28 %

Цікаві факти

  • Серед уродженців села також активіст кримськотатарського національного руху, представник регіонального меджлісу, колекціонер і власник домашнього музею кримськотатарської давнини Ільвєр Амєтов.
  • Уродженками села Таракташ є відомі серед кримських татар сестри Ур'яне та Зера Кенжикаєви, які обоє є співачками і композиторками. Ур'яне Кенжикаєва навіть присвятила одну зі своїх пісень рідному селу.
  • Також, до села належить і сімейне коріння відомого кримськотатарського спортсмена Февзі Мамутова, майстра спорту міжнародного класу та чемпіона Європи з греко-римської боротьби.
  • Відома кримськотатарська народна пісня «Seyt oğlu Seydamet» присвячена подіям, що відбулися в 1868 році, коли декількох мешканців Таракташу стратили за звинуваченням у вбивстві ігумена Кизилташського монастиря. Все звинувачення будувалось по свідченнях лише однієї людини і провина іх не була доведена, проте суд винес смертний вирок через повішення. Пізніші дослідження архівних матеріалів також доводять безневинність трьох таракташців. Така жахлива несправедливість і знайшла своє відображення в трагічній пісня про Сеїт олгу Сейдамета. І зараз в селі встановлений пам'ятник тим безневинно засудженим кримським татарам із села Таракташ.

Джерела

Примітки

Шаблон:Феодосійський район Шаблон:Феодосійський повіт Шаблон:Судак

  1. поряд з селом гора Таракташ (гребінь)
  2. Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970.
  3. Шаблон:ВВСЕР-8-1886
  4. Посилання доступне в режимі редагування