Малий Маяк

Матеріал з Кримології
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шаблон:Село Мали́й Мая́к (до 1945 року — Бюю́к-Ламба́т, крим. Büyük Lambat) — село в Україні в Ялтинському районі, підпорядковане Алуштинській міській раді Автономної Республіки Крим. Курортне селище на південному березі Криму, належить до Великої Алушти. Назва села до 1945 року, коли були депортовані кримські татари, Бюю́к-Ламба́т перекладається з кримськотатарської мови як Великий Маяк.

Географія

Розташування

Малий Маяк розташований на березі моря поряд із реліктовим парком Карасан, Кучук-ламбатським заповідником, Карабахом і горою Кастель. Розташований за 10 км від Алушти (автошлях Шаблон:Автошлях E, з яким збігається Шаблон:Автошлях М) і за 25 км від Ялти. З Малого Маяку починається стежка Талма-Богаз на Бабуган-яйлу, Парагільмен.

Клімат

Має унікальний природний мікроклімат. Середньорічна температура +18°С (липень +23,5°С, лютий +4,1 °С), сонце — 2300 годин на рік. Перебування на курорті рекомендується для лікування захворювань органів дихання та нервової системи.

Історія

Поблизу сіл Малого Маяка, Запрудного й Кипарисного знайдено знаряддя праці раннього й стоянка пізнього палеоліту, виявлено залишки поселень доби неоліту, бронзи, таврського й античного часів, а також середньовічних могильника, кількох поселень, укріплення VIII—XV ст.

В селі знаходяться руїни мечеті XIX століття Бююк-Ламбат Джамісі.

Недалеко від Малого Маяка знайдено рештки монастиря X—XII століть.

Населення

За даними перепису населення 2001 року, у селі мешкали 2203 особи[1]. Мовний склад населення села був таким[2]:

Мова Число ос. Відсоток
українська 209 9,49
російська 1907 86,56
кримськотатарська 70 3,18
молдавська 2 0,09
білоруська 1 0,05
угорська 1 0,05

Економіка

Поблизу Малого Маяка — Шархинський кар'єр.

Галерея

Див. також

Примітки

Джерела

Література

  • Горный Крым. Атлас туриста / ГНПП «Картографія», Укргеодезкартографія ; ред.: Д. И. Тихомиров, Д. В. Исаев, геоинформ. подгот. Е. А. Стахова. — К. : ДНВП «Картографія», 2010. — 112 с.

Шаблон:Алушта

  1. Посилання доступне в режимі редагування
  2. Посилання доступне в режимі редагування