Новий Світ (Феодосійський район): відмінності між версіями

Матеріал з Кримології
Перейти до навігації Перейти до пошуку
ua>Wolfigelkott
Немає опису редагування
 
м (Імпортовано 1 версія)
 
(Немає відмінностей)

Поточна версія на 14:09, 14 листопада 2023

Шаблон:Смт України

Нови́й Світ або Яни Дюнья (крим. Novıy Svit, Yañı Dünya) — селище міського типу в Україні, у складі Феодосійського району Автономної Республіки Крим. Розташоване у південно-східній частині Кримського півострова, на березі Чорного моря, неподалік від міста Судак, у районі Зеленої бухти, з трьох сторін оточеної горами.

Історія

Селище виникло зусиллями князя Голіцина наприкінці XIX ст. Князь заснував тут завод з виробництва шампанських вин. Оскільки місцева природа сприяла виноробству, а стараннями князя на заводі підтримувалась традиційна технологія виробництва шампанського, запроваджена відомою вдовою Кліко, вино виходило виняткової якості. Спочатку селище називалось Парадиз (Рай), але в 1912 році заводи князя Голіцина відвідав Микола II, після чого Парадиз отримав назву Новий Світ. Легенда стверджує, що назву цю дав сам Микола II, який після інтенсивної дегустації місцевих вин оголосив оточенню, що бачить тепер світ у новому світлі.

Населення

Мова

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 рокуШаблон:UKR-socialdata-mova-2001:

Мова Відсоток
російська 92,86%
українська 5,86%
кримськотатарська 0,09%
інші/не визначилися 1,28%

Пам'ятки

Миси Орел і Меганом
Гора Сокіл, вид з селища Новий світ
  • Гора Орел (Коба-Кая), у надрах якої прорубано 7 км штолен, де складується шампанське. Стежка, прорубана за князя Голіцина, огинає місцеві бухти. Прогулянка по ній — обов'язковий ритуал.
  • Грот Шаляпіна. До революції тут були столики, крісла, досі збереглися камінні арки — сховища для шампанського. Тут провадилися концерти (за легендою в цьому гроті нібито співав Шаляпін, звідки і пішла назва), зараз ця традиція відроджується, як раніше — з шампанським і розкішним феєрверком!
  • Синя бухта, інша назва — Розбійнича. В старовину, ще з часів таврів і елінів, тут ховались судна піратів. Це глибока бухта з маленьким пляжем, на якому купаються хіба що екскурсанти, що втомились на прогулянці по стежці Голіцина. Є симпатичний пляж на виході з бухти, але туди ще потрібно зуміти добратись.
  • Ялівцевий гай. Новий Світ оточують сосново-ялівцеві ліси, які неможливо зустріти в інших куточках Криму. Саме тому ці ліси є ботанічним заказником, і діяльність людини тут досить обмежено. Наприклад, щоб пройти на Царський пляж, доведеться заплатити кілька гривен службі заказника й дотримуватися встановлених умов: не розпалювати багаття, не смітити, не ставити наметів.
  • Блакитна бухта, відоміша як Царська. Тут знаходиться знаменитий Царський пляж. Зараз це заповідна зона, тому помилуватися нею можна тільки з екскурсійного катера.
  • Гора Сокіл височіє зі сходу над Новим Світом. Це абсолютно унікальна гора, тому що насправді це стародавній кораловий риф, який десятки мільйонів років ховався в безодні. Внаслідок непідвладних уяві катаклізмів він піднявся з морських глибин, нахилився, і конуси, що увінчували раніше цю скелю, опинилися на схилах, звернених до Нового Світу. Щовечора захід сонця розмальовує ці конуси червоним кольором — видовище, до якого неможливо звикнути.
  • Завод шампанських вин, якому в 2003 році виповнилося 125 років. Тут випускається безліч марок шампанського, регулярно провадяться екскурсії й дегустації для туристів.

Галерея

Шаблон:Commons

Примітки

Джерела та література

Шаблон:Судак Шаблон:Історичні місця Криму Шаблон:Населені пункти АР Крим

Шаблон:Курорти Чорного моря