Феодосійська затока

Матеріал з Кримології
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Необхідно створити новий шаблон Затока.


Феодосійська затока (крим. Kefe körfezi, Кефе корьфезі) — затока Чорного моря біля південно-східного берега Кримського півострова. На заході Феодосійська затока закінчується мисом святого Іллі, на сході — мисом Чауда. На березі західної частини затоки розташоване місто Феодосія, від якого затока і отримала свою назву.

Довжина 13 км, ширина — 31 км. Глибина біля входу 20—28 м. Береги на сході низинні, облямовані піщаними пляжами, на заході піднесені й обривисті. Навпроти невисокої гори Опук, за 4 км від берега з води піднімається декілька скель, відомі як «Камені-кораблі», залишки гори Опук[1].

Температура прибережних вод взимку становить близько 4-7° вище нуля; в суворі зими на короткий час знижується до 1° нижче нуля, і біля берегів затоки утворюється крижаний припай.

Іван Айвазовський «Феодосійська затока (Схід сонця у Феодосії)».

Феодосійська затока володіє рівним пологим дном. У західній частині затоки знаходиться Феодосійська бухта, в якій розташований Феодосійський морський торговельний порт. Берегова лінія в античності була значно далі, ніж зараз; в 1894 році на дні бухти були виявлені залишки древніх портових споруд. У 700 метрах від берега в морі встановлено пам'ятний знак учасникам Керченсько-Феодосійського десанту 1941 року. 16 січня 1942 року за 800 метрів від мису Іллі і 700 метрів від берега затоки на магнітній міні підірвався теплохід «Жан Жорес», що забезпечував десантну операцію. Теплохід втратив хід і був затоплений командою на глибині 15 метрів.

Труби теплохода «Жан Жорес» довгий час виступали з води, позначаючи місце затоплення судна. Надалі вони були зрізані, а місце затоплення позначено буєм. Оскільки надбудови теплохода розташовані на глибині всього 6 метрів, були випадки зіткнення із затопленим судном, що лежить у районі активного судноплавства.

Література

  • Гриневецкий С. Р., Зонн И. С., Жильцов С. С. Черноморская энциклопедия. М.: Международные отношения, 2006. — с. 35. ISBN 5-7133-1273-9
  • Краткая географическая энциклопедия, Том 4. / Гл.ред. Григорьев А. А. М.: Советская энциклопедия,1964, 448 с. с илл., 10 л. карт.

Примітки

Посилання