Чауда (мис)

Матеріал з Кримології
Перейти до навігації Перейти до пошуку
{{#invoke:Mapframe для карток|main}}
Чауда
Чауда 1.jpg
Країна  Україна Україна
Регіон Автономна Республіка Крим
Єдикуйський район
Акваторії, що омивають Чорне море
Координати Необхідно створити новий шаблон Координати.

{{#invoke:Location map|main}}

Необхідно створити новий шаблон Координати.

Мис Ча́уда — мис Чорного моря, на півдні Феодосійської затоки, Автономна Республіка Крим, Україна. Геологічна (1964) та гідрологічна (1972) пам'ятка природи.

Назва[ред. | ред. код]

Топонім «Чауда» (çavdar) походить з кримськотатарської мови, та перекладається як жито[1].

Географія[ред. | ред. код]

Мис Чауда
Зенітний ракетний комплекс С-125-2Д «Печора-2Д» під час стрільб на полігоні «Чауда». 2010 рік

Мис замикає зі сходу дугу Феодосійської затоки. Розташований на півдні Єдикуйського району Автономної Республіки Крим, за 36 км на південний схід від міста Феодосія, за 62 км на південний захід від міста Керч. Зі сходу мису знаходиться озеро Качик, із заходу — бухта Маячна та мис Солар. На півночі від мису розташований пагорб Анбулат-Оба. Через мис протікає Джапар-Берди, маловодна річка (балка)[2].

На мисі розташований Чаудинський маяк 1886 року[3], який обслуговує південно-західну акваторію Чорного моря, та випробувальний полігон Державного науково-випробувального центру ЗС України «Чауда»[4].

Геологія[ред. | ред. код]

Мис невисокий — 15-30 метрів над рівнем моря, плоский, з обривистими берегами. Берег мису Чауда складений з м'яких пород вапняка-ракушняка, алевритів та сірих водотривких глин, зрізаний активними блоковими зсувами довжиною 100-150 м.

Природа[ред. | ред. код]

На мисі Чауда розташований найбільший з європейських та українських осередків тюльпану двоквіткового площею близько 16 км², та гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення «Прибережний аквальний комплекс у м. Чауда»[5], площею 90 га, створена у 1972 році.

Археологія[ред. | ред. код]

У 1954 році, під час розвідок, на мисі Чауда під керівництвом І.Т. Кругликової було знайдено та досліджено залишки давнього городища площею 12 га з артефактами античної еллінської та салтово-маяцької культур; дослідники вважають, що тут було місто, відоме з античних джерел як Казека[6]. Також знайдено чотири стоянки стародавньої людини епохи мезоліту та неоліту, в урочищі Чорна балка.

У пісках і черепашнику стародавньої тераси, що лежить на висоті 20 м над рівнем моря, можна побачити численні скам'янілі мушлі молюсків стародавнього Чаудинського моря.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Шаблон:Природно-заповідний фонд Ленінського району Необхідно створити новий шаблон Портали.