Ярке Поле (Феодосійський район)

Матеріал з Кримології
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шаблон:Село України


Ярке́ По́ле (до 1945 року — Кизил Терчек, Червоний Терчек, крим. Qızıl Terçek) — село в Україні, в Кіровському районі Автономної Республіки Крим. Розташоване в центрі району.

Географія

Село Ярке Поле — знаходиться в центрі району, та примикає впритул з півдня до райцентру Кіровське, там же найближча залізнична станція — Кіровська (на лінії Джанкой — Феодосія), висота над рівнем моря — 30 м.

Історія

Восени 1923 року у степу поблизу Іслям-Тереку (нині Кіровське) з'явилися ходаки від селян з Арабатської стрілки, що шукали землі для переселення. Для успішного ведення землеробства необхідні були гарний ґрунт і вода. Вони вибрали місце, де зараз Ярке Поле. Землі тут були хороші, чорноземні. Поруч протікала річка Мокрий Індол.

Файл:Terchek1925.jpg
Червоний Терчек у 1925 р. Картина з фондів Яркополенського краєзнавчого музею

У травні 1924 р. було побудовано 6 невеликих сільських будиночків. Так виникло село Червоний Терчек. У 1924 році селяни організували артіль «Перша трудова». У 1925 році виникло ще одне колективне об'єднання «Добра згода». У 1928 році побудували початкову школу, а в наступному — хату-читальню, сільський клуб. У 1929 році артілі об'єдналися в колгосп «Трудова згода», який очолив Р. К. Бідний. У колгоспі проводили заходи щодо підвищення родючості ґрунтів, окрім зернових культур вирощували овочі, бавовну, садили сади, полезахисні лісосмуги. До 1937 року колгосп став передовим господарством. У передвоєнні роки розгорнулося будівництво як житлових будинків, так і господарських споруд. Село було радіофіковане і електрифіковане. У листопаді 1948 року головою колгоспу був обраний І. Г. Піддубний. Тоді вперше в степовому, посушливому районі, були закладені 5 га виноградних плантацій. У 1950 році з колгоспом «Трудова згода» об'єдналася «Червона Нива» і ще 4 господарства. Центральна садиба розмістилася в с. Ярке Поле. Новий колгосп було названо «Україна». Уміло поєднуючи досягнення науки і передового досвіду, колгосп отримував високі стійкі врожаї. Вже до кінця 1950-х років колгосп «Україна» став одним з передових господарств Кримської області. У 1958 році в с. Ярке Поле була створена перша в області колгоспна дослідницька станція садівництва і виноградарства, над якою шефствували наукові співробітники Никітського ботанічного саду і Всесоюзного науково-дослідницького інституту виноробства і виноградарства «Магарач». У березні 1966 року 49 колгоспників колгоспу «Україна» були відзначені орденами і медалями.

Файл:Yp panorama60.JPG
Центр села Ярке Поле в 1960-ті рр. З фондів Яркополенського краєзнавчого музею

Голові колгоспу Іллі Піддубному присвоєно звання «Героя соціалістичної праці». У грудні 1970 року за успіхи в господарському і культурному будівництві, колгосп «Україна» був нагороджений орденом Жовтневої революції. У 1969–1972 роках було відзнято три документальні фільми про село Ярке Поле, колгосп «Україна»: «Переселенці», «Село «Ярке Поле», «У кримському степу». В кінці 1972 року головою колгоспу був обраний Герой соціалістичної праці Микола Іванович Бернацький.

Яркополенська сільська рада нині об'єднує 6 населених пунктів: с. Ярке Поле, с. Оріхівка, с. Трудолюбівка, с. Красносільське, с. Софіївка, с. Новофедорівка. Найбільший сільгоспвиробник на території ради — філія агроцеху № 66 ДП Ілліч Агрокрим ВАТ «ММК ім. Ілліча». При сільській раді діє 3 ФАПи, дві бібліотеки, краєзнавчий музей, загальноосвітня школа. У Яркому Полі працює Кіровський районний Будинок Культури. Під егідою сільської ради проводяться масові заходи — День села, Республіканський фестиваль «Ярке Поле», виставки народної творчості. Сільський голова Осман Кадиров ініціював проведення в Яркому Полі чемпіонату Криму, відкритого кубку Криму з кіокушинкай карате, присвяченого пам'яті двічі героя СРСР, льотчика-випробувача Аметхана Султана. У чемпіонаті беруть участь спортсмени з інших країн: Росії, Туреччини, Молдови. Призерками змагань є чотирикратна чемпіонка України — Е. Важинська, чемпіон Криму серед юніорів М. Куртаметов, Д. Скоробогатов та інші.

Джерела


Шаблон:Населені пункти