Іслям-Терек

Матеріал з Кримології
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шаблон:Смт України

Іслям-Терек (крим. İslâm Terek, в 1945—2023 роках — Кіровське[1][2]) — селище міського типу в Україні, у Феодосійському районі Автономної Республіки Крим.

Загальні відомості

Розташоване в східній степовій частині Кримського півострова за 102 км від республіканського центру — міста Сімферополя, та за 20 км від автомагістралі Шаблон:Автошлях Р Сімферополь — Феодосія. Через селище пролягає залізнична лінія Джанкой — Керч, на якій розташована станція Кіровська.

Є автостанція, організовано автобусне сполучення з містами Феодосія, Джанкой, Керч, Сімферополь, Севастополь, Херсон і населеними пунктами Кіровського району.

Населення

  • 1926 рік — 376 ос. (268 німців, 60 росіян, 14 українців, 7 кримських татар)
  • 1989 рік — 7642 ос.
  • 2001 рік — 7431 ос.

Історія

Місцевість була заселена ще в II тис. до н. е., про що свідчать розташовані на околицях селища кургани епохи бронзи. Уперше населений пункт Іслам-Терек, або Іслам-Дірек (стара назва селища) згадується у 1783 році.

До анексії Криму Російською імперією Іслам-Терек входив до складу Ески-кримського кадилика Кефінського (Феодосії) каймаканства. На найкращих землях Терек-Ісламу в 40-х рр. XIX ст. була заснована німецька колонія. Незабаром від неї відокремилося селище, яке одержало назву — Нейдорфнім. — нове село).

1935 року Іслам-Терек стає адміністративним центром новоутвореного Кіровського району. У 1945 році, після депортації кримських татар, населений пункт перейменовують на Кіровське на честь російського радянського діяча Сєргєя Кірова. З 1958 року — селище міського типу.

У 2014 році разом з Кримським півостровом анексоване Росією.

У 2023 році повернуто історичну назву у формі Іслям-Терек.

Економіка

Основу народногосподарського комплексу селища складають промисловість, капітальне будівництво, транспорт, установи культурно-побутового обслуговування.

Промисловість селища представлена такими підприємствами як: ОАТП «Кіровське ремонтно-транспортне підприємство» (машинобудування і металообробка), Хлібокомбінат кіровської райспоживспілки, друкарня, ОАТП «Кіровський комбікормовий завод».

Житлове і культурно-побутове будівництво здійснюють госпрозрахункова ділянка № 17 «Кримагробуд» і ПМК-57 «Кримагробуд-2».

Соціальна сфера

Функціонують 2 середніх загальноосвітніх школи, дошкільна установа, центр дитячої творчості, центральна районна лікарня з поліклінікою, Будинок культури, кінотеатр, центральна районна бібліотека, дитяча бібліотека, музична школа, магазини різної форми власності, 9 колективів художньої самодіяльності, ДЮСШ, готель, відділення Ощадбанку, міжрегіональний притулок республіканського значення для неповнолітніх. Є православний храм, мечеть. Одна з вулиць названа на честь Героя Радянського Союзу І. М. Красносельського, який до війни працював шофером місцевої МТС.

Примітки

Шаблон:Інші проєкти


Посилання

Шаблон:Населені пункти Шаблон:Населені пункти АР Крим