Султанський Ісаак Мордехайович

Матеріал з Кримології
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шаблон:Архієрей Ісаак Мордехайович Султанський (1824, Луцьк — 1899, Бахчисарай) — старший газзан і вчитель-меламед на Півдні Російської імперії. Видатний караїмський проповідник, співець-мітпаллель, вчений і педагог.

Біографія

Ісаак Султанський народився в караїмській сім'ї луцького гахама Мордехая Султанського, відомого проповідника і вчителя-наставника. Невдовзі вся родина перебралася до Криму, в головне місто караїмів Чуфут-Кале. Там Ісаак навчався в початковій школі, але більшість знань він почерпнув у батька та батькових друзів на приватній основі (багатий і впливовий батько-проповідник міг це собі дозволити)[1]. Набувши достатніх знань він уже міг сам викладати, тож став меламедом в початковій школі Одеси, а потім і газзаном в місцевій караїмській громаді.

Загалом Ісаак Султанський впродовж 60 років віддавав себе служінню караїмській громаді: як учитель-меламед навчав дітей та юнаків; як відомий проповідник і старший газзан в Одесі, Євпаторії, Севастополі, Сімферополі та Бахчисараї. У його мідрашах навчалилися: Сінані Ісаак Йосипович, (автор «Історії виникнення і розвитку караїзму» в 2-х частинах), Леві-Бабович Товія Симович (письменник і Каїрський гахам), Султанський Йосип Ісаакович (відомий київський газзан та меламед)[2].

Сучасники газзана Ісаака Султанського підмічали його ґрунтовні знання з літератури та караїмської мови, а також прихильність до вивчення караїмами російської мови, що йшло врозріз із консервативним середовищем караїмської духовної верхівки. Крім того, він досконало володів голосом (тенор) і був знаним мітпаллелем (співцем), що виконував релігійні та світські піснеспіви караїмів. Мистецьки володіючи словом, Ісаак Мордехайович склав чимало проповідей та настанов караїмською мовою та, з плином часу, вони не збереглися.

Завдячуючи своїй праці на користь караїмської спільноти, Ісаак Мордехайович Султанський став продовжувачем караїмської династії проповідників-газзанів Султанських.

Родина

Родина Ісаака Мордехайовича також знана серед караїмської спільноти[3]:

Див. також

Примітки

Джерела

  • Б. С. Ельяшевич. «Караимский биографический словарь (с конца VIII в. до 1960 г.)». // Караїми. 2-e видання. — Москва: РАН, 1993.

Посилання


Шаблон:References

  1. Посилання доступне в режимі редагування
  2. Посилання доступне в режимі редагування
  3. Посилання доступне в режимі редагування
  4. Посилання доступне в режимі редагування
  5. Посилання доступне в режимі редагування