Ukrainian Chemical Products
Ukrainian Chemical Products (раніше: Кримський Титан) — підприємство з виробництва титанової продукції, потужності якого знаходяться в Армянську (АР Крим). До 2021 року[1] 100 % акцій належало компанії OSTCHEM Holding AG, що об'єднує хімічні та гірничо-видобувні активи інвестиційного холдингу Group DF українського олігарха Дмитра Фірташа [2]. У грудні 2021 року Group DF продав всі активи Ukrainian Chemical Products в Криму компанії «Російський титан».[3]
Історія
Рішення про початок будівництва хімічного заводу на півночі Криму було прийнято Радянським урядом. У 1960 році у зв'язку з гострим дефіцитом у країні двоокису титану, необхідного для багатьох галузей народного господарства.
З 1 січня 1962 року, за рішенням Ради Міністрів СРСР, будівництво було передано Кримській Раді народного господарства, і завод отримав нову назву — Кримський завод пігментного двуокису титану (КЗПДТ).
29 грудня 1969 року введений в експлуатацію цех з виробництва сірчаної кислоти, отриманий перший продукт, і ця дата увійшла в історію як день народження «ТИТАНУ».
У 1971 році з пуску одного цеху (40 тис. т) розпочалося виробництво діоксиду титану на Кримському виробничому об'єднанні «Титан». У 1978 році введено в дію другий цех такої ж потужності.
Указом Президії Верховної Ради Української РСР у 1972 році заводу було присвоєно найменування Кримський завод пігментного двоокису титану імені 50-річчя СРСР.
Згідно з наказом Міністерства хімічної промисловості СРСР у 1982 році завод був перетворений на Кримське виробниче об'єднання «Титан» імені 50-річчя СРСР, а 1993 року, на підставі наказу Міністерства промисловості України, підприємство отримало назву Кримське виробниче об'єднання «Титан».
У 1998 році КПО «Титан» перейменовано в Кримське державне виробниче об'єднання «Титан».
10 лютого 2000 року на базі КМПО «Титан» створена Державна акціонерна компанія «Титан».
1999 рік став для підприємства другим народженням. «Титан» стає одним з першопрохідців українського фондового ринку в сфері емісії корпоративних облігацій, здійснюється корпоратизація, залучаються інвестиції. У лютому 2000 року на базі КМПО «Титан» створюється Державна акціонерна компанія «Титан».
Подальшим витком розвитку підприємства стає створення у серпні 2004 року Закритого акціонерного товариства «Кримський ТИТАН», заснованого на базі майнового комплексу ДАК «Титан» і фінансового капіталу компанії «Остхем Холдинг». Крім основного титанового виробництва в створене акціонерне товариство увійшли філії: Іршанський гірничо-збагачувальний і Вільногірський гірничо-металургійний комбінати.
У 2011 році, відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства», Закрите акціонерне товариство було перетворене в Приватне акціонерне товариство. 2011 року на підприємстві вироблено 108069 т діоксиду титану.
У 2015 році "Кримський титан" було переіменовано на «Юкрейніан Кемікал Продактс» (Ukrainian Chemical Products)[4].
У грудні 2021 року Ukrainian Chemical Products , яке раніше входило до титанового бізнесу Group DF Дмитра Фірташа, продало всі свої активи в Криму компанії «Російський титан». Умови угоди передбачають, що все рухоме та нерухоме майно колишнього заводу «Кримський титан» переходить у власність покупця[5].
Аварія 2018 року
Шаблон:Основна стаття В ніч з 23 на 24 серпня 2018 року в Армянську стався викид невідомої речовини. 28 серпня 2018 року окупаційна влада заявила, що ситуація в Армянську «виходить за межі норми», причиною викидів шкідливої речовини на півночі півострова є спека і тривала відсутність опадів. За попередніми даними досліджень, причиною забруднення є випаровування вмісту кислотонакопичувача, використовуваного «Кримським Титаном». За даними Міністерства з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України, підприємство «Кримський Титан» являє собою екологічну загрозу для Херсонської області[6].
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров вважає, що єдиною ефективним заходом для запобігання отруєння навколо заводу «Кримський Титан» на півночі Криму може бути деоккупація півострова і повне припинення українською владою діяльності цього заводу: Шаблон:Цитата
Російське вторгнення в Україну(2022)
31 травня 2023 року завод був замінований російськими військами з метою звинуватити Збройні сили України в екологічному терроризмі у разі перебування українських військових на адмінкордоні з Кримським півостровом[7]
Технологія
Виробництво діоксиду титану здійснюється за сульфатною технологією. Ільменіт або титановий шлак подрібнюють, сушать, а потім розкладають в концентрованій сірчаній кислотіШаблон:Fact.
Отриманий плав титанілсульфату охолоджують і розбавляють водою до відповідної концентрації. Потім відновлюють в розчині титанілсульфату тривалентне залізо до двовалентного. Отриманий розчин відстоюють і подають на попередню (чорнову) фільтрацію. У відфільтрованому розчині при охолодженні викристалізовують залізний купорос і відділяють його від маточного розчину на центрифугахШаблон:Fact.
Розчин титанілсульфату випарюють до стандартної концентрації і направляють на гідроліз. При гідролізі виділяються аморфні пластівці гідрату діоксиду титану.
Отриману пульпу гідрату діоксиду титану піддають фільтруванню в дві стадії. При цьому здійснюється її відмивання від хромофорних домішок, і відбілювання. Після внесення необхідних компонентів пасту гідрату діоксиду титану прожарюють в прожарювальних печах.
В процесі прожарювання відщеплюється гідратована волога і діоксид титану набуває пігментних властивостей. Прожарений продукт подрібнюється в дві стадії і передається на обробку поверхні, яку проводять відповідними хімічними речовинами для надання пігментному діоксиду титану відповідних споживчих властивостей.
Оброблений діоксид титану висушують і передають на мікроподрібнення, після чого упаковують і відправляють на склад.
Статус
Після захоплення Росією Криму, на підприємстві виникли певні неоднозначності. Зокрема, завод відмовився реєструватися як юридична особа в Росії і платити податки на території Автономної Республіки Крим[8]. До того ж понад 400 робітникам «Кримського Титану», які проживають на території континентальної України, кожного дня доводиться перетинати кримський кордон для того, щоб потрапити на роботу[9].
Приватне акціонерне товариство зареєстроване в Києві і 2015 року змінило назву на «Ukrainian Chemical Products»[10].
У грудні 2021 року Ukrainian Chemical Products продало всі свої активи в Криму компанії «Російський титан». Умови угоди передбачають, що все рухоме та нерухоме майно колишнього заводу «Кримський титан» переходить у власність покупця[11].
Соціальна відповідальність
Керівництво заводу проводить активну соціальну політику. Зокрема, завод проінвестував створення спорткомплексу, а також бази відпочинку «Хвиля» для підтримання здоров'я робітників. Крім того, керівництво заводу поширює здоровий спосіб життя шляхом створення спортивних гуртків, зокрема, футбольного, рибальського та бігового. Підприємство бере участь у програмі «Збережи своє місто», ініціатором якої є власник підприємства Дмитро Фірташ. Протягом 2012 року в Армянську «Кримський ТИТАН» профінансував ремонт покрівель 55 багатоквартирних житлових будинків. Останній раз капітальний ремонт дахів у місті проводився впродовж 2010—2011 років за рахунок державного бюджету, і тоді коштів вистачило на ремонт покрівель всього п'яти будинків. Також за кошти «Кримського титану» відремонтували 310 під'їздів житлових будинків та 50 місць загального користування в гуртожитках. У 210 під'їздах встановили металеві вхідні двері. Також проведено капітальний ремонт 12 ліфтів, у п'яти житлових будинках встановили нові ліфти. Відремонтовано близько 2,5 км каналізаційних труб та більше 4 км водопроводів.
Крім того, було проведено ремонт міського басейну, актового залу міського культурно-розважального комплексу та Центру дитячої та юнацької творчості.
Інвестиційна діяльність та виручка
За підсумками 2013 року, виручка заводу знизилася на 6 % до 3,37 млрд гривень, чистий збиток становив 247 млн гривень проти 30 млн гривень прибутку за 2012 рік[8]. Однак вже у квітні 2013 року, група компаній Group DF повідомила, що інвестує в нове виробництво «Кримського титану» близько $300 млн[12].
Примітки
Див. також
- ↑ Посилання доступне в режимі редагування
- ↑ Посилання доступне в режимі редагування
- ↑ Посилання доступне в режимі редагування
- ↑ Посилання доступне в режимі редагування
- ↑ Посилання доступне в режимі редагування
- ↑ На півночі Криму перевіряють повітря на кислотність після викиду в Армянську // Крим. Реалії, 2 вересня 2018
- ↑ Посилання доступне в режимі редагування
- ↑ 8,0 8,1 «Кримський титан» Фірташа відмовляється платити податки в Криму /
- ↑ Тревожная степь
- ↑ Фирташ «избавился» от «Крымского титана» (обновлено) (delo.ua, 30.03.2015)
- ↑ Посилання доступне в режимі редагування
- ↑ Посилання доступне в режимі редагування